ترمه دستجردی یزد پیشکش بازیکنان برتر جام باشگاه های اروپا آسیا 2018 یزد
یک محله بنام مردآباد،تمام دنیا و سازمان جهانی فوتبال ساحلی را انگشت به دهان کردند. در پی نائب قهرمانی تیم گلساپوش یزد در فینال جام باشگاه های اروپا آسیا 2018 یزد مائوریسینیو ستاره برزیلی کاتانیا و بهترین بازیکن 2017 جهان در صفحه اینستاگرام خود پست زیر را درج نمود.
ترمه دستجردی یزد

ترمه دستجردی یزد

سوغات یزد گلساپوش ; ایران 2018
نماد بادگیر و ترمه یزدی
معرفی یزد جهانی به جهان
باشگاه مقاومت گلساپوش یزد
منتخب ستاره های جهان گلساپوش یزد

ترمه در میان مردم یزد، از جمله پارچه‌های اشرافی است تا آنجا که در جهیزیه دختران، حتما چند تکه ترمه که سرمه یا مروارید دوزی شده هم وجود دارد. همچنین از پارچه ترمه به عنوان رومیزی، سجاده، جانماز، پشتی و روتختی استفاده می‌شود.

ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است. برای ترمه‌بافی از ابریشم و پشم مرغوب با الیاف بلند استفاده می‌کنند. نخ‌ها با رنگ‌های گیاهی و مواد مصنوعی طبیعی، و بیشتر به رنگ‌های عنابی، قرمز، سبز، نارنجی و مشکی رنگرزی می‌شوند. برخی از نقش‌های متنوع ترمه بافی عبارت اند از بته جقه، گل‌های شاه عباسی، بته خرقه، شاخ گوزنی، امیری، راه راه (محرمات)، بته سروی و بته بادامی.

پارچه ترمه به سبب بافت و تراکم زیاد از یک مقاومت نسبی مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از باقی پارچه ها اما با این وجود، نور و رطوبت از بزرگ ترین عوامل رنگ پریدگی ترمه است. بید هم یکی از دشمنان ترمه است و به همان گونه که پارچه های پشمی را در برابر بیدزدگی محافظت می کنیم، باید ترمه را هم ثبت و ضبط کنیم. متداول ترین این روش ها استفاده از نفتالین است.

همچنین از آن جا که ترمه با آستری و یراق همراه است، شستن آن با آب و شوینده هم می‌تواند آسیب زا باشد. بنابراین تنها راهی که برای شستشوی ترمه باقی می ماند خشکشویی است. اما ترمه دستجردی یزد به گونه ای طراحی و بافت شده که قابلیت شستشو را دارد.

اگر همزمان با نوروز به یزد رفتید می‌توانید برای خود و کسانی که دوستشان دارید، ترمه سوغات بیاورید. ترمه دستجردی یزد پیشکش بازیکنان برتر جام باشگاه های اروپا آسیا 2018 یزد، شد


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت